Eca Kombi Arıza Kodları

Eca Kombi Arıza Kodları

Eca kombi arıza kodları ve çözümleri. Arıza kodları cihaz ekranında görüldüğü zaman neler yapılabilir? Resetleme işlemi nasıl yapılır? Tüm Eca kombi modellerinin arıza, hata kodlarının açıklamalarını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Eurostar Kombi Arıza Kodları      

A3: Atık Gaz Sensöründe Sorun

Bu arıza koduyla karşılaştığınız zaman cihaza müdahale edemezsiniz. Atık gaz sensöründe sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Servis yardımı almalısınız.

A4: Atık Gazın Çıkma Sorunu

Bu hata kodunda atık gaz tahliye edilemiyor demektir. Atık gaz sisteminde Sorun vardır. Baca ek yerlerini kontrol edin. Çıkmış olan varsa yerine takın.

Arıza devam ederse sorunun kesin çözümü için servis aramalısınız.

A7: Kullanım suyu sensör arızası

Bu Arıza koduyla karşılaştığınız zaman sıcak su alamazsınız. Sıcak su sensörü arızalanmış yada sensör kablolarında sorun olabilir. Servis yardımı alınız.

AC: Dış Hava Sensörü Sorunu

Bir nevi dış hava sensör sorunu diyebiliriz. Kesin çözüm için servisi aramalısınız.

Ad: ZE Tip Cihazda Boyler Sensör Sorunu.

Bu soruna kullanıcı olarak mudahele edemezsiniz servis aramalısınız.

B1: Kod Anahtar Arızası.

Bu arıza koduyla karşılaşınca cihaza müdahale etmeden Eca Kombi Servisi ile görüşmelisiniz. Kod anahtar bağlantılarında sorun olabilir.

C1: Prosestat Kontak Hatası

Eca kombi ekranında C1 arıza kodu görüldüğü zaman servis çağırmadan neler yapılabilir?

Eca kombi ekranında C1 arıza kodu görüldüğü zaman kombi çalışmaz.

Eca kombi ekranında C1 arıza kodu çıktığı zaman kullanıcı olarak baca ek yerlerini kontrol edin çıkmış olan baca varsa yerine takın. Resetleme işlemini yapın.

Arıza devam ederse mutlaka işinin ehli kombi servis ekibinden yardım alın.

Anakart, prosestat, fan motoru arızalı veya kablolarında kopmalar olabilir.

C4: Prosestat Kontağı Açmıyor

Eurostar kombide prosestatın (hava akış anahtarı) kontağı açmadığını belirtir. Bir aksaklık söz konusudur. Bu nedenle de kullanıcı olarak direk servisi arayarak yardım istemelisiniz. Prosestatın yanı sıra sorun elektronik kart veya fanda da olabilir.

C6: Prosestat Kontağı Açık Kalıyor

Eca kombide prosestat kontağı açık kaldığı sürece bu hata kodu ekranda görülür. Resetleme işleminden sonra arıza devam ederse servisi arayın. Sorun prosestat veya elektronik kart ile alakalı olabilir.

CC: Dış Hava Sensöründe Kesinti Sorunu

D1: Geri Bildirim Arızası.

Servis öncesi birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme sonrasında düzelme olmuyor ise mutlaka servis yardımı almalısınız.

E0: Elektronik kartta Dâhili Sorun

Bu arıza kodu ekranda görüldüğü zaman elektronik kart sorunu yaşanıyor olduğu anlamına gelir. Anakart tamir edilmesi veya değiştirilmesi gerekebilir.

E2: Kalorifer Gidiş Suyu Sensörü Arızası

Eca kombinin kalorifer tesisatına bağlı sensörde kesinti ya da kısa devre problemi olduğunu belirten arıza kodudur. Böyle bir durumda parça değişimi yapılması gerekebilir. Çözüm için servis arayabilirsiniz.

E9: Aşırı Isınma

Cihazda aşırı ısınma meydana gelip ısı termostatı yani limit sensörünün attığını belirten arıza kodu.

Bu sorunda önce su basıncını kontrol edin. Basınç düşük ise sisteme su basın, petek vanalarına bakın, kapalı durumda ise açın.

Cihazı resetleyin. Bu uygulama dan sonra yine de sorun düzelmezse servis yardımı alın.

Bu durumda; üç yollu vana konum değiştiriyor, çalışma sırasında ortada kalıyor, kalorifer filtresi tıkanmış, tesisat tıkanmış, pompa arızalı, ana eşanjör tıkanmış veya kireçlenmiş olabilir. Servisi aramalısınız.

EA: Ateşleme Problemi

Bu arıza ile karşılaştığınız zaman yapmanız gereken daire gaz vanalarını konrol etmeniz olacak. Çünkü dairenizde gaz yoksa bu sorun yaşanabilir.

Konutunuzda gaz var ve Eurostar model kombinize gaz geliyor ise bu durumda birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız.

Dairenizde gaz var ve hala sorun devam ediyor ise servis aramalısınız. Çünkü elektronik kart, iyonizasyon-ateşleme elektrodu, gaz valfi bu parçaların birinde arıza olabilir. Hangi parçada sorun olduğunu servis ekibi bulabilir.

F7: Yanlış Iyonizasyon Sinyali

Eurostar kombide yanlış iyonizasyon sinyali olarak bilinen arıza durumunda önce cihaza reset atmalısınız.

3 resetleme sonrasında sonuç değişmez ise servis talep etmelisiniz. İyonizasyon elektrodunda sorun olabilir, gaz valfi arızalı olabilir veya sorun elektronik kart ile alakalı olabilir.

FA: Regülasyon Kapatmasından Sonra Iyonizasyon Akımının Devam Etmesi Sorunu

Bu durumda birkaç kez resetleme uygulamasına yapmanıza karşın sorunda düzelme olmaz ve arıza devam eder ise iyonizasyon problemi olabilirsiniz.

Gaz valfi kapanmadığında, iyonizasyon elektrodunda sorun olduğunda yada elektronik kart arızası olabilir. Sorunun kesin çözimi için servis yardımı almalısınız..

Eğer eurostar kombi düşük su basınç arızası verirse su basıncını 1 ile 2 bar arasına gelene kadar kombiye su basmalısınız.

Proteus Kombi Arıza, Hata Kodları

Sayın kombi kullanıcıları bu makalemizde Eca proteus marka kombi arıza kodları ve çözümleri nelerdir.? Bunun hakkında kısaca bilgilendirme yapmaya çalışacağız. Proteus kombiyi resertleme için R harfine 5 saniye basılı tutun.

Eca Proteus model kombinizde bulunan dört ışık aynı anda yanıyorsa anakart arızası demektir kombinizi resetlersiniz arıza devam ederse yapılacak şey kombi servisi çağırmanız olacak.

Kombi de sadece L4 yanıyorsa yani soldan ikinci ışık kombiniz de gaz problemi var demektir sırasıyla sayaç vanasını ve kombi vanasını konrol ediniz kombiyi resetleyin arıza tekrar ederse muhtemelen kombi gaz valfi arızalı olabilir servisle iltişime geçin.

Proteus kombi de L3 hızlı yanıp sönüyor L4 ise sabit yanıyorsa eğer kombinizi resetleyin arıza tekrarlarsa kombi tamircisi çağırın.

Eca proteus kombide L4 sabit yanıyor L6 ise hızlı yanıp sönüyor bu durumda kullanım suyu sensör arızası var demektir servis çağırmalısınız.

proteus kombide L4 hızlı yanıp sönerse kombi aşırı ısınmadan dolayı kilitlenmiş demektir resetleyin arıza devam ederse pompa sorunu yada peteklerin kirlenmiş olması veya kombi üç yollu vana grubunda takılma olabilir servise müracaat ediniz.

L4 sabit yanıyor L7 hızlı yanıp sönüyor muhtemelen hava akış sensörü ,fan arızası, yana kombi anakart arızası resetleyin aynı arıza devam ederse servis çağırın.

L4 sabit yanıyor L6 ve L7 hızlı yanıp sönerse kombi su başıncını kontrol edin muhtemelet kombideki su bitmiş olabilir su basıncını 1,5 bar seviyesine dolunca arıza kendiliğinde geçer.

L3, L6, L7 hızlı yanıp söese ve L4 sabit yanarsa kart arızası olabilir kombi yi resetleyin arıza devam ederse servis çağırınız.

Confeo Plus Kombi Arıza Kodları

Eca Confeo Plus kombi arızalandığında neler yapılabilir? Bunlar için çözüm önerilerimiz olacak.

Fan/Hava basınç anahtarı uyarısı 24

Confeo plus kombiniz 24 arızası veriyorsa (Fan/Hava basınç anahtarı uyarısı) kombi bacasını kontrol edin.

Resetleyip tekrar çalıştırın. Kombi 24 uayarısı vermeye devam ederse servisi arayın. Kombi fan motoru, prosestad yada anakart arızası olabilir

4 Alev Yok

Kombi eğer 4 arızası veriyorsa gaz vanalarını kontrol edip e.c.a. kombinizi resetleyin ateşlemeyi devam ettirin bu deneme sonuç vermezse servisimizi arayın büyük ihtimalle gaz yollarında sorun olabilir.

12: Kalorifer Ntc sensör arızası

12 KD gidiş suyu sensörü(NTC)arızası büyük olasılıkla kalorifer sensörü arızalanmış servis çağırınız.

SKS sensörü (NTC) arızası 14

14: Kullanım suyu sensör arızası

7: Aşırı Isınma

Aşırı Sıcaklık Uyarısıdır Ekranda bu hata kodu yer aldığında; Confeo Plus model kombi aşırı ısınma durumu söz konusu olduğu için uyarı vermektedir. Bu durumda kalorifer konumunda çalışan cihazlarda kalorifer vanaları kontrol edilmeli, kapalı ise açılmalıdır.

Su basıncı düşük ise su basılmalı, daha sonrasında cihaz resetlenmelidir. Uygulamalardan sonra sorun düzelmez ise servis yardımı alınmalıdır.

5: alev Kaybı

Bu hata kodu Confeo Plus kombi ekranında yer aldı ise cihaz çalışır durumda iken brülörde alev kaybı yaşanıyor.

Bu durumda cihazı birkaç kez resetlemelisiniz. Reset uygulamasından sonra sorun hala devam ediyor servis yardımı istemeniz gerekmektedir.

Bu gibi durumlarda iyonizasyon elektrodunda, gaz valfinde veya elektronik kartta sorun olabilmektedir.

6: Aşırı Sıcaklık

Bu durumda kalorifer devresi su sıcaklığının 105° C nin üstüne çıktığını anlayabiliriz. Bu durumda önce kalorifer vanalarını konrol edin. En az 3 kalorifer vanası açık olmalıdır.

Ardından kombiyi resetleyin. Resetleme sonrasında da sonuç alamıyorsanız servis yardımı gerekir.

Kalorifer tesisatı tıkalı olabilir, kalorifer filtresi tıkanmış olabilir, pompa sıkışmış olabilir, ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanma olabilir, üç yollu vana konum değiştiriyor olabilir. Servisi aramalısınız.

32: Düşük Voltaj

Bu arıza kodunda şebeke voltajının 160 V un altında olduğunu gösterir. Olması gereken değer 220 Vcivarıdır.

Bu durumda bir süre kadar voltajların düzelmesini beklemelisiniz bekledikten sonra düzelme olmadı ise kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunamazsınız.

Muhtemelen düşük voltaj sebebi ile elektronik kart hasar görmüş veya yanmıştır. Elektronik karta müdahale edildiğinde sorun düzelecektir. Yalnız sorunun tekrar etmemesi için kombi regülatörü kullanmanız şarttır.

40: Düşük Basınç

Bu durumda cihazın su basıncını kontrol edin muhtemelen 1 barın altıda olabilir. Bu sebeple de verim alabilmek adına su değerini normale yani 1,5 bar seviyesine getirmeniz yani cihaza su basmanız gerekmektedir.

Confeo Plus kombide doldurma musluğu sol alt tarafta mavi renktedir. Sola çevirdiğiniz zaman açılır, açıldığında su sesi gelir ve su basımı başlar. Ekrandaki 40 arıza kodu silinene kadar su basmaya devam edin.

Silindiği zaman ekranda derece belirir. Doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatın.

Su basınç değerini görüntülemek için ekranın hemen üst kısmında yer alan ufak düğmeye basın. Ekranda basınç değeri görüntülenecektir. İşlem sonrası düzelme olmaz ise resetleme uygulaması yapmalısınız. Servis arayabilirsiniz.

VI/V2 20: Gaz valfi devresi arızası

Böyle bir durumda kullanıcı olarak yapmanız gereken tek uygulama resetlemedir. Resetleme uygulaması sonrasında sorun düzelmiyor ise cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka Servisi aramalısınız.

Proteus Plus Blue Arıza Kodları

F1: Aşırı Isınma Kilitlenmesi

Bu arıza kodu ekranda görüldüğü zaman kalorifer devresi su sıcaklığı 100°C üzerinde demektir. Aşırı ısı limit termostatı devreye girmiş.

Yapılması gereken öncelikle kombi altındaki vanalara bakın vanakar kapalı ise açın. Sonra petek vanalarına bakın kapalı ise kapalı ise kalorifer vanalarını açın.

Arıza devam ederse cihazı açma kapama düğmesinden kapatıp biraz bekledikten sonra tekrar açın. Arızada düzelme olmadıysa devir daim pompası, ana eşanjör, üç yollu vanada sorun olabilir. Servisi aramalsınız.

F2: Sıcak Su Sensörü Arızası

Bu arıza kodu ekranda görüldüğünde kombiden sıcak su alamazsınız. Sıcak su sensöründe sorun olabilir, sensör bağlantılarında ya da borularında problem olabilir. Arızanın kesin çözümü için servisi arayın.

F3: Kalorifer Sensörü Arızası

Bu arıza kodunu gördüğünüzde muhtemelen kaloroferleriniz ısınmaz. Arızanın giderilmesi için servis yardımı almanızı öneriyoruz.

F4: Alev Yok

Cihazın ateşleme yapamadığı anlamına gelir.

Öncelikle gaz giriş vanalarına bakarak açık olup olmadığına bakmalısınız. Vanalar açık kombinize gaz geliyor ise açma-kapama düğmesine basarak cihazı kapatın birkaç saniye bekledikten sonra yeniden açın.

Sorunun devam ediyorsa sırasıyla anakart dahil olmak üzere gaz valfi veya elektrotlarda sorun olabilir. Arızanın kesin tespiti için E.C.A servisini aramalısınız.

F5: Hava Basınç Sensörü Arızası

Bu arıza kodunu ekranda gördüğünüzde kombiyi resetleyin düzelme olmazsa servisi arayın. Dışarı çıkan atık gaz boruları yerinden çıkmış yada gereğinden fazla uzun olabilir. Zamanla fan motoru, prosestat ya da anakartta arıza meydana gelmiş olabilir.

F6: Dış Hava Sensör Arızası

Her kombide olmayan bir parçadır. Görevi dışarıdaki sıcaklığa bağlı olarak kombiyi çalıştırmak. Bu arıza koduyla karşılaştığınızda cihaza müdahale etmeden Eca Servisini arayın.

Dış hava sensörü olan kombilerde; sensör ile birlikte bağlantılarda da sorun olabilmektedir. Dış hava sensörü olmayan kombilerde ise muhtemel sebep elektrik aksağında olabilmektedir.

F7: Düşük Su Basıncı

Bu arıza kodunu ekranda gördüğünüzde büyük ihtimalle kombideki kalorifer suyu eksilmiş demektir. Kombi altındaki dolum musluğunu kullanarak kombi su basınç seviyesini 1,5 bar seviyesine getirin.

Sonra dolum musluğunu mutlaka kapıtın büyük olasılıkla arıza kodu ekranda gidecektir.

Su basıncı 1,5 bar seviyesinde olduğu halde arıza kodu ekrandan gitmediyse servisi aramalısınız. Su başınç sensörü arızalı olabilir yada kablolar yerinden çıkmıştır.

Scot Kombi Hata, Arıza Kodları

Kombi ekranında gürünen Ap uyarısı ne anlama geliyor?

Genellikle yoğuşmalı kombiler ilk açılış yapıldığında AP yazısı ekranda görülür. Ap uyarısı aslında bir arıza kodu değildir.

Kombi ilk çalışma esnasında kendini test eder. Bu test süresi biraz uzun olduğu için arıza kodu olarak algılanabilir. AP yazısı bir süre sonra kendiliğinden kaybolur ve kombi ekranında normal değerler görülmeye başlar.

ER 03: Baca gazı ısısının yükselmesi

Baca gazı ısısının yükseldiği anlamına gelir (yani 105°C üzerinde olduğunda), baca çekişinde sorun olduğunda, su akışı sağlanmadığında bu arıza kodu ekranda görülür.

Er 03 hata kodu ekranda görüldüğü zaman su basıncını kontrol edin su basıncını 1,lacak şekilde kombiye su ilavesi yapın.

Kombi tesisat vanalarını ve petek vanalarını kontrol edin, kapalı ise açık konumuna getirin. Bu uygulamalardan sonra sonuç değişmiyorsa eğer mutlaka servi arayın.

ER 04: Donma problemi

Kalorifer tesisatındaki suyun sıcaklık derecesinin 1°C nin altına düştüğünü belirtmektedir. Bu durumda cihaz kendini emniyete alır ve çalışmaz. Su sıcaklığı normal değere gelene kadar sistem çalışmaz. Normal değere geldiğinde ise sorun düzelecektir. Düzelme olmaz takdirde servisi arayın.

ER 05: Sensör konum arızası.

Kalorifer giriş sıcaklığı çıkış sıcaklığından yüksek ise bu arıza kodu ekranda görülür. Kombi bu durumda bloke olur. Arızanın kesin çözümü için servisi arayın.

ER 07: Aşırı ısınma ikazı

Kalorifer tesisatındaki su sıcaklığının 95°C üstüne çıktığını belirtir. Sistem bu durumda ER 07 arızası verir. Kalorifer vanalarının kontrol edin. Kombiyi resetleyin arıza devam ederse servis yardımı alın.

ER 08/ER 09: Aşırı Isınma

Kalorifer devresi su sıcaklığı 105°C üzerine çıktı ise aşırı sıcaklık kilitlenmesi yaşanır ve cihaz bloke olur. Önce kombi su basıncını kontrol edin 1,5 bar seviyesinde olacak.

Sonrasında kalorifer vanaları ve tesisat vanaları kontrol edilmeli vanalar açık konumunda olmalı. Son olarak servis öncesi birkaç resetleme işlemi uygulanmalıdır.

Arıza yine devam ediyorsa; pompa sıkışmış olabilir, ana eşanjör kireçlenmeden tıkanmış olabilir, pislik tutucu filtre tıkanmış olabilir.

Üç yollu vana konum değiştiriyor veya ortada bir yerde kalıyor olabilir, kalorifer tesisatı tıkanmış olabilir. Arızanın kesin çözümü için servisi çağırmalısınız..

ER 11: Yanlış Alev

Komibinin gaz valfi kapalı olduğu helde alevin devam ettiğini belirtir. Bu arıza kodu görüldüğünde cihazı birkaç defa resetleyin. Resetleme işleminden sonra arızada düzelme olmaz ise servisi arayınız.

ER 12/ER 14/ER 16: Yanma Esnasında Alev Kaybı

Kombinin çalışması sırasında alev kaybı yaşandığını belirten arıza kodu Er 14. Bu durumun birçok sebebi olabilir. Cihaza servis öncesi birkaç reset uygulaması yapmalısınız. Arızada düzelme olmazsa servisi aramalısınız.

ER 13: Alev Yok

2 ateşleme denemesi sonrasında yanma olmadığını belirtir. Kombiye gaz gelmediğinden bu arıza kodu ekranda görülür. Bu durumda dairede gaz var mı kontrol edilmelidir.

Gaz vanaları kapalı şekilde ise açık konuma çevrilmelidir. Gaz vanaları açık konumda olduktan sonra kombiyi resetleyin.

Yine de bir düzelme olmaz ise bu durumda; elektronik kart, gaz valfi ya da ateşleme-iyonizasyon elektrodlarında arıza meydana gelmiş olabilir. Kesin çözüm için servisi arayın

ER 15: Alev Oluşmuyor

2 ateşleme denemesi sonrasında alevin algılanmadığını belirtir. İyonizasyon arızası olarak adlandırılır.

Bu arıza durumunda servis öncesi resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Resetleme sonrasında düzelme olmazsa eğer; gaz valfinde, elektronik anakartta ya da iyonizasyon elektrodunda problem olabilir. Servisi çağırmalısınız.

ER 17: Gaz valfi devresi arızası

Brülörün çalışmasından sonra gaz valfinin kapalı olmasına karşın alevin hala algılandığını belirtir. Kullanıcı olarak servisi çağırmalısınız.

ER 18: Gaz valfi akım arızası

Gaz valfine gönderilen akım eğer tolerans dışında ise bu sorun yaşanır. Resetleme işleminden sonra düzelme olmazsa servisi arayın.

ER 19/ ER 20: Fan devir hızı arızası

Fan hızı çalışma limitlerine beklenen sürede ulaşılmadığında veya limitlerin dışına çıktığında bu arıza kodu ekranda görülür. Fan arızası olabilir. Tespit ve onarım için servisi aramalısınız.

ER 21: Düşük su basınç arızası

Kalorifer sistemindeki su basıncı düşük olduğu zaman Er21 arız kodu cihaz ekranında görülür. Sistem su basıncı muhtemelen 0,8 barın altındadır. Kombinin altında bulunan dolum musluğunu açarak tesisata 1,5 bar kadar su basmalısınız.

Uygulamayı yaptığınızda sorununuz düzelecektir. Arızanın devan etmesi halinde servisi aramalısınız

ER 22: Yüksek su basınç arızası

Kalorifer devresi su basıncının yüksek olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza kodunda yüksek olan su basıncını düşürmek için peteklerin birinden su almalısınız.

Basıncı bu şekilde 1,5 bar seviyesine geldiğinde arıza düzelecektir. İşlemi bu şekilde sonlandırabilirsiniz. Arıza tekrarladığında servisi aramalısınız dolum musluğu yada plaka eşanjörde sorun olabilir

ER 23: Kalorifer gidiş suyu sensör arızası

Kalorifer gidiş suyu sensöründe arıza meydana geldiğini belirten bir uyarı kodudur. Sensörün değişimi için servisi aramalısınız.

ER 24: Kalorifer dönüş suyu sensör arızası

Bu durum ise kalorifer devresi dönüş suyu sensörünün arızalı olduğunu belirtmekte olan bir hata kodudur. Sensörün değişimi için servisi aramalısınız.

ER 25: Baca gazı sensör arızası

Baca gazı sensörü arızalanmış olabilir. Arızanın kesin çözümü için servisi arayın.

ER 26: Boyler sensör arızası

Boylerin sensörünün arızaya geçtiğini belirtmekte olan bir hata durumdur. Bu durumda sensör kabloları kopmuş olabilir, bağlantı yerinden çıkmış veya kablolar birbirine temas ediyor olabilir. Servisi arayarak yardım almanız gerekir.

ER 27: Dış hava sensörü arızası.

Dış hava sensöründe arıza olduğunda ekranda görülür. Dış hava sensör her kombide bulunan bulunmaz. Dış hava sensörü olmayan kombilerde bu sorun yaşanırsa anakar arızası olabilir. Arızanın kesin çözümü için servisi çağırın.

ER 28:Su basınç anahtarı sorunu.

Su basınç anahtarı kalorifer teisatındaki suyu ölçmeye yarar. Arıza meydana geldiğinde net olarak ölçüm yapamaz. Bağlantılarda sorun olabilir ya da su basınç anahtarında problem olabilir. Servisi çağırın.

ER 40: Akış gradyanı sorunu.

Su sıcaklığı artış hızı eğer parametre ayarlarının üstünde ise bu sorun yaşanır. Resetleme yapın. Resetleme işilemi somuç vermezse servisi çağırın.

ER 41: Kalorifer Gidiş ve dönüş sıcaklık farkı

Kalorifer devresi gidiş ve dönüş arasındaki sıcaklık farkı parametre değerlerinden farklı ise bu arıza meydana gelir. Servisi çağırmalısınız.

ER 61: İyon kontrol sapması arızası

İyonun kontrolden çıktığını belirten bir arıza kodudur. Resetleme sonrası arıza devam ederse servisi çağırın.

ER 62: Scot aktuators arızası

Kombide sistematik bir sorun oluştuğunu belirtmetedir. Resetleme sonrasında arıza devam ederse servisi çağırın.

ER 62: Scot sistem arızası

Kombiyi resetleyin. Arızanın devamı halinde serevisi çağırın.

ER 64/ER 65/ER 66/ER 74: Kalibrasyon Hatası

Bu durumda cihazınız kilitlenir. Kombiye reset atınız. Arızanın devamı halinde servis çağırmalısınız.

ER 67: Geçersiz iyon bazı sorunu

Kombi servisi çağırmadan resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme sonrasında arıza devam ederse servisi aramalı yardım almalısınız.

ER 30/ER 31: CkC parametre arızası

Öncelikle cihaza birkaç resetleme işlemi uygulayın. Resetleme sonrasında sonuç değişmiyorsa veya arıza devam ediyorsa Eca Servisi yardımı alın.

ER 32: Elektrik şebekesi düşük voltaj arızası

Elektrik voltajının 170 Vat ile 255 Vat aralığı dışında ise bu arıza kodu görülür. Dairenizin elektrik voltajını kontrol ettirin. Kombi regletörü taktırarak bu şikayetinize kesin çözüm bulabilirsiniz.

ER 36: EK üretim arızası

Ek üretim sorunu oluştuğunu belirten bir hata durumudur. Bu durumda cihazınız çalışmaz. Resetleyin arıza devam ederse servis yardımı alın.

ER 95: Programlama modu

Sistemin programlama moduna geçtiği anlamına gelir. Bu gibi durumlarda önce resetleme yapın. Resetleme sonrasında arıza devam ederse servisi arayın.

ER 96: Reset denetim arızası

Kombiye birçok defa resetleme uygulandığında görülür. Kombiyi kapatıp bir süre bekledikten sonra çalıştırın.

ER 97: Bilinmeyen arıza.

Resetleme sonrası arıza devam ediyorsa E.C.A servisinden yardım alın.

ER 88/ER 98/ ER 99: Diğer scot arızaları.

Bu arıza kodunun birçok sebebi olabilir. Kombiyi resetlemeyi deneyiniz. Resetlemeden sonra düzelme olmaz ise servisi arayarak yardım alın.

ER 34: BCC uygun değil

Bu durum Boiler Chip Card’ın uyumlu olmadığı yada yanlış takıldığı anlamına gelir. Kesin çözüm için servisi arayın.

ER 35: BCC takılı değil

Boiler Chip Card’ın takılmadığını veya takılarak çıkartıldığını belirtir. Servisi aramalısınız.

ER 37: Boiler Chip Card güncelleme hatası arızanın kesin tespiti için servisi arayın.

Eca kombi arıza kodları ve çözümleri. Arıza kodları cihaz ekranında görüldüğü zaman neler yapılabilir? Resetleme işlemi nasıl yapılır? Tüm Eca kombi modellerinin arıza, hata kodlarının açıklamalarını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Eurostar Kombi Arıza Kodları      

A3: Atık Gaz Sensöründe Sorun

Bu arıza koduyla karşılaştığınız zaman cihaza müdahale edemezsiniz. Atık gaz sensöründe sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Servis yardımı almalısınız.

A4: Atık Gazın Çıkma Sorunu

Bu hata kodunda atık gaz tahliye edilemiyor demektir. Atık gaz sisteminde Sorun vardır. Baca ek yerlerini kontrol edin. Çıkmış olan varsa yerine takın.

Arıza devam ederse sorunun kesin çözümü için servis aramalısınız.

A7: Kullanım suyu sensör arızası

Bu Arıza koduyla karşılaştığınız zaman sıcak su alamazsınız. Sıcak su sensörü arızalanmış yada sensör kablolarında sorun olabilir. Servis yardımı alınız.

AC: Dış Hava Sensörü Sorunu

Bir nevi dış hava sensör sorunu diyebiliriz. Kesin çözüm için servisi aramalısınız.

Ad: ZE Tip Cihazda Boyler Sensör Sorunu.

Bu soruna kullanıcı olarak mudahele edemezsiniz servis aramalısınız.

B1: Kod Anahtar Arızası.

Bu arıza koduyla karşılaşınca cihaza müdahale etmeden Eca Kombi Servisi ile görüşmelisiniz. Kod anahtar bağlantılarında sorun olabilir.

C1: Prosestat Kontak Hatası

Eca kombi ekranında C1 arıza kodu görüldüğü zaman servis çağırmadan neler yapılabilir?

Eca kombi ekranında C1 arıza kodu görüldüğü zaman kombi çalışmaz.

Eca kombi ekranında C1 arıza kodu çıktığı zaman kullanıcı olarak baca ek yerlerini kontrol edin çıkmış olan baca varsa yerine takın. Resetleme işlemini yapın.

Arıza devam ederse mutlaka işinin ehli kombi servis ekibinden yardım alın.

Anakart, prosestat, fan motoru arızalı veya kablolarında kopmalar olabilir.

C4: Prosestat Kontağı Açmıyor

Eurostar kombide prosestatın (hava akış anahtarı) kontağı açmadığını belirtir. Bir aksaklık söz konusudur. Bu nedenle de kullanıcı olarak direk servisi arayarak yardım istemelisiniz. Prosestatın yanı sıra sorun elektronik kart veya fanda da olabilir.

C6: Prosestat Kontağı Açık Kalıyor

Eca kombide prosestat kontağı açık kaldığı sürece bu hata kodu ekranda görülür. Sorun prosestat veya elektronik kart ile alakalı olabilir. Servis yardımı almalısınız.

CC: Dış Hava Sensöründe Kesinti Sorunu

D1: Geri Bildirim Arızası.

Servis öncesi birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme sonrasında düzelme olmuyor ise mutlaka servis yardımı almalısınız.

E0: Elektronik kartta Dâhili Sorun

Bu arıza kodu ekranda görüldüğü zaman elektronik kart sorunu yaşanıyor olduğu anlamına gelir. Anakart tamir edilmesi veya değiştirilmesi gerekebilir.

E2: Kalorifer Gidiş Suyu Sensörü Arızası

Eca kombinin kalorifer tesisatına bağlı sensörde kesinti ya da kısa devre problemi olduğunu belirten arıza kodudur. Böyle bir durumda parça değişimi yapılması gerekebilir. Çözüm için servis arayabilirsiniz.

E9: Aşırı Isınma

Cihazda aşırı ısınma meydana gelip ısı termostatı yani limit sensörünün attığını belirten arıza kodu.

Bu sorunda önce su basıncını kontrol edin. Basınç düşük ise sisteme su basın, petek vanalarına bakın, kapalı durumda ise açın.

Cihazı resetleyin. Bu uygulama dan sonra yine de sorun düzelmezse servis yardımı alın.

Bu durumda; üç yollu vana konum değiştiriyor, çalışma sırasında ortada kalıyor, kalorifer filtresi tıkanmış, tesisat tıkanmış, pompa sıkışmış, ana eşanjör tıkanmış veya kireçlenmiş olabilir. Servisi aramalısınız.

EA: Ateşleme Problemi

Bu arıza ile karşılaştığınız zaman yapmanız gereken daire gaz vanalarını konrol etmeniz olacak. Çünkü dairenizde gaz yoksa bu sorun yaşanabilir.

Konutunuzda gaz var ve Eurostar model kombinize gaz geliyor ise bu durumda birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız.

Dairenizde gaz var ve hala sorun devam ediyor ise servis aramalısınız. Çünkü elektronik kart, iyonizasyon-ateşleme elektrodu, gaz valfi bu parçaların birinde arıza olabilir. Hangi parçada sorun olduğunu servis ekibi bulabilir.

F7: Yanlış Iyonizasyon Sinyali

Eurostar kombide yanlış iyonizasyon sinyali olarak bilinen arıza durumunda önce cihaza reset atmalısınız.

3 resetleme sonrasında sonuç değişmez ise servis talep etmelisiniz. İyonizasyon elektrodunda sorun olabilir, gaz valfi arızalı olabilir veya sorun elektronik kart ile alakalı olabilir.

FA: Regülasyon Kapatmasından Sonra Iyonizasyon Akımının Devam Etmesi Sorunu

Bu durumda birkaç kez resetleme uygulamasına yapmanıza karşın sorunda düzelme olmaz ve arıza devam eder ise iyonizasyon problemi olabilirsiniz.

Gaz valfi kapanmadığında, iyonizasyon elektrodunda sorun olduğunda yada elektronik kart arızası olabilir. Sorunun kesin çözimi için servis yardımı almalısınız..

Eğer eurostar kombi düşük su basınç arızası verirse su basıncını 1 ile 2 bar arasına gelene kadar kombiye su basmalısınız.

Proteus Kombi Arıza, Hata Kodları

Sayın kombi kullanıcıları bu makalemizde Eca proteus marka kombi arıza kodları ve çözümleri nelerdir.? Bunun hakkında kısaca bilgilendirme yapmaya çalışacağız.

Eca Proteus model kombinizde bulunan dört ışık aynı anda yanıyorsa anakart arızası demektir kombinizi resetlersiniz arıza devam ederse yapılacak şey kombi servisi çağırmanız olacak.

Kombi de sadece L4 yanıyorsa yani soldan ikinci ışık kombiniz de gaz problemi var demektir sırasıyla sayaç vanasını ve kombi vanasını konrol ediniz kombiyi resetleyin arıza tekrar ederse muhtemelen kombi gaz valfi arızalı olabilir servisle iltişime geçin.

Proteus kombi de L3 hızlı yanıp sönüyor L4 ise sabit yanıyorsa eğer kombinizi resetleyin arıza tekrarlarsa kombi tamircisi çağırın.

Eca proteus kombide L4 sabit yanıyor L6 ise hızlı yanıp sönüyor bu durumda kullanım suyu sensör arızası var demektir servis çağırmalısınız.

proteus kombide L4 hızlı yanıp sönerse kombi aşırı ısınmadan dolayı kilitlenmiş demektir resetleyin arıza devam ederse pompa sorunu yada peteklerin kirlenmiş olması veya kombi üç yollu vana grubunda takılma olabilir servise müracaat ediniz.

L4 sabit yanıyor L7 hızlı yanıp sönüyor muhtemelen hava akış sensörü ,fan arızası, yana kombi anakart arızası resetleyin aynı arıza devam ederse servis çağırın.

L4 sabit yanıyor L6 ve L7 hızlı yanıp sönerse kombi su başıncını kontrol edin muhtemelet kombideki su bitmiş olabilir su basıncını 1,5 bar seviyesine dolunca arıza kendiliğinde geçer.

L3, L6, L7 hızlı yanıp söese ve L4 sabit yanarsa kart arızası olabilir kombi yi resetleyin arıza devam ederse servis çağırınız.

Confeo Plus Kombi Arıza Kodları

Eca Confeo Plus kombi arızalandığında neler yapılabilir? Bunlar için çözüm önerilerimiz olacak.

Fan/Hava basınç anahtarı uyarısı 24

Confeo plus kombiniz 24 arızası veriyorsa (Fan/Hava basınç anahtarı uyarısı) kombi bacasını kontrol edin.

Resetleyip tekrar çalıştırın. Kombi 24 uayarısı vermeye devam ederse servisi arayın. Kombi fan motoru, prosestad yada anakart arızası olabilir

4 Alev Yok

Kombi eğer 4 arızası veriyorsa gaz vanalarını kontrol edip e.c.a. kombinizi resetleyin ateşlemeyi devam ettirin bu deneme sonuç vermezse servisimizi arayın büyük ihtimalle gaz yollarında sorun olabilir.

12: Kalorifer Ntc sensör arızası

12 KD gidiş suyu sensörü(NTC)arızası büyük olasılıkla kalorifer sensörü arızalanmış servis çağırınız.

SKS sensörü (NTC) arızası 14

14: Kullanım suyu sensör arızası

7: Aşırı Isınma

Aşırı Sıcaklık Uyarısıdır Ekranda bu hata kodu yer aldığında; Confeo Plus model kombi aşırı ısınma durumu söz konusu olduğu için uyarı vermektedir. Bu durumda kalorifer konumunda çalışan cihazlarda kalorifer vanaları kontrol edilmeli, kapalı ise açılmalıdır.

Su basıncı düşük ise su basılmalı, daha sonrasında cihaz resetlenmelidir. Uygulamalardan sonra sorun düzelmez ise servis yardımı alınmalıdır.

5: alev Kaybı

Bu hata kodu Confeo Plus kombi ekranında yer aldı ise cihaz çalışır durumda iken brülörde alev kaybı yaşanıyor.

Bu durumda cihazı birkaç kez resetlemelisiniz. Reset uygulamasından sonra sorun hala devam ediyor servis yardımı istemeniz gerekmektedir.

Bu gibi durumlarda iyonizasyon elektrodunda, gaz valfinde veya elektronik kartta sorun olabilmektedir.

6: Aşırı Sıcaklık

Bu durumda kalorifer devresi su sıcaklığının 105° C nin üstüne çıktığını anlayabiliriz. Bu durumda önce kalorifer vanalarını konrol edin. En az 3 kalorifer vanası açık olmalıdır.

Ardından kombiyi resetleyin. Resetleme sonrasında da sonuç alamıyorsanız servis yardımı gerekir.

Kalorifer tesisatı tıkalı olabilir, kalorifer filtresi tıkanmış olabilir, pompa sıkışmış olabilir, ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanma olabilir, üç yollu vana konum değiştiriyor olabilir. Servisi aramalısınız.

32: Düşük Voltaj

Bu arıza kodunda şebeke voltajının 160 V un altında olduğunu gösterir. Olması gereken değer 220 Vcivarıdır.

Bu durumda bir süre kadar voltajların düzelmesini beklemelisiniz bekledikten sonra düzelme olmadı ise kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunamazsınız.

Muhtemelen düşük voltaj sebebi ile elektronik kart hasar görmüş veya yanmıştır. Elektronik karta müdahale edildiğinde sorun düzelecektir. Yalnız sorunun tekrar etmemesi için kombi regülatörü kullanmanız şarttır.

40: Düşük Basınç

Bu durumda cihazın su basıncını kontrol edin muhtemelen 1 barın altıda olabilir. Bu sebeple de verim alabilmek adına su değerini normale yani 1,5 bar seviyesine getirmeniz yani cihaza su basmanız gerekmektedir.

Confeo Plus kombide doldurma musluğu sol alt tarafta mavi renktedir. Sola çevirdiğiniz zaman açılır, açıldığında su sesi gelir ve su basımı başlar. Ekrandaki 40 arıza kodu silinene kadar su basmaya devam edin.

Silindiği zaman ekranda derece belirir. Doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatın.

Su basınç değerini görüntülemek için ekranın hemen üst kısmında yer alan ufak düğmeye basın. Ekranda basınç değeri görüntülenecektir. İşlem sonrası düzelme olmaz ise resetleme uygulaması yapmalısınız. Servis arayabilirsiniz.

VI/V2 20: Gaz valfi devresi arızası

Böyle bir durumda kullanıcı olarak yapmanız gereken tek uygulama resetlemedir. Resetleme uygulaması sonrasında sorun düzelmiyor ise cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka Servisi aramalısınız.

Proteus Plus Blue Arıza Kodları

F1: Aşırı Isınma Kilitlenmesi

Bu arıza kodu ekranda görüldüğü zaman kalorifer devresi su sıcaklığı 100°C üzerinde demektir. Aşırı ısı limit termostatı devreye girmiş.

Yapılması gereken öncelikle kombi altındaki vanalara bakın vanakar kapalı ise açın. Sonra petek vanalarına bakın kapalı ise kapalı ise kalorifer vanalarını açın.

Arıza devam ederse cihazı açma kapama düğmesinden kapatıp biraz bekledikten sonra tekrar açın. Arızada düzelme olmadıysa devir daim pompası, ana eşanjör, üç yollu vanada sorun olabilir. Servisi aramalsınız.

F2: Sıcak Su Sensörü Arızası

Bu arıza kodu ekranda görüldüğünde kombiden sıcak su alamazsınız. Sıcak su sensöründe sorun olabilir, sensör bağlantılarında ya da borularında problem olabilir. Arızanın kesin çözümü için servisi arayın.

F3: Kalorifer Sensörü Arızası

Bu arıza kodunu gördüğünüzde muhtemelen kaloroferleriniz ısınmaz. Arızanın giderilmesi için servis yardımı almanızı öneriyoruz.

F4: Alev Yok

Cihazın ateşleme yapamadığı anlamına gelir.

Öncelikle gaz giriş vanalarına bakarak açık olup olmadığına bakmalısınız. Vanalar açık kombinize gaz geliyor ise açma-kapama düğmesine basarak cihazı kapatın birkaç saniye bekledikten sonra yeniden açın.

Sorunun devam ediyorsa sırasıyla anakart dahil olmak üzere gaz valfi veya elektrotlarda sorun olabilir. Arızanın kesin tespiti için E.C.A servisini aramalısınız.

F5: Hava Basınç Sensörü Arızası

Bu arıza kodunu ekranda gördüğünüzde kombiyi resetleyin düzelme olmazsa servisi arayın. Dışarı çıkan atık gaz boruları yerinden çıkmış yada gereğinden fazla uzun olabilir. Zamanla fan, prosestat ya da anakartta arıza meydana gelmiş olabilir.

F6: Dış Hava Sensör Arızası

Her kombide olmayan bir parçadır. Görevi dışarıdaki sıcaklığa bağlı olarak kombiyi çalıştırmak. Bu arıza koduyla karşılaştığınızda cihaza müdahale etmeden Eca Servisini arayın.

Dış hava sensörü olan kombilerde; sensör ile birlikte bağlantılarda da sorun olabilmektedir. Dış hava sensörü olmayan kombilerde ise muhtemel sebep elektrik aksağında olabilmektedir.

F7: Düşük Su Basıncı

Bu arıza kodunu ekranda gördüğünüzde büyük ihtimalle kombideki kalorifer suyu eksilmiş demektir. Kombi altındaki dolum musluğunu kullanarak kombi su basınç seviyesini 1,5 bar seviyesine getirin.

Sonra dolum musluğunu mutlaka kapıtın büyük olasılıkla arıza kodu ekranda gidecektir.

Su basıncı 1,5 bar seviyesinde olduğu halde arıza kodu ekrandan gitmediyse servisi aramalısınız. Su başınç sensörü arızalı olabilir yada kablolar yerinden çıkmıştır.

Scot Kombi Hata, Arıza Kodları

Kombi ekranında gürünen Ap uyarısı ne anlama geliyor?

Genellikle yoğuşmalı kombiler ilk açılış yapıldığında AP yazısı ekranda görülür. Ap uyarısı aslında bir arıza kodu değildir.

Kombi ilk çalışma esnasında kendini test eder. Bu test süresi biraz uzun olduğu için arıza kodu olarak algılanabilir. AP yazısı bir süre sonra kendiliğinden kaybolur ve kombi ekranında normal değerler görülmeye başlar.

ER 03: Baca gazı ısısının yükselmesi

Baca gazı ısısının yükseldiği anlamına gelir (yani 105°C üzerinde olduğunda), baca çekişinde sorun olduğunda, su akışı sağlanmadığında bu arıza kodu ekranda görülür.

Er 03 hata kodu ekranda görüldüğü zaman su basıncını kontrol edin su basıncını 1,lacak şekilde kombiye su ilavesi yapın.

Kombi tesisat vanalarını ve petek vanalarını kontrol edin, kapalı ise açık konumuna getirin. Bu uygulamalardan sonra sonuç değişmiyorsa eğer mutlaka servi arayın.

ER 04: Donma problemi

Kalorifer tesisatındaki suyun sıcaklık derecesinin 1°C nin altına düştüğünü belirtmektedir. Bu durumda cihaz kendini emniyete alır ve çalışmaz. Su sıcaklığı normal değere gelene kadar sistem çalışmaz. Normal değere geldiğinde ise sorun düzelecektir. Düzelme olmaz takdirde servisi arayın.

ER 05: Sensör konum arızası.

Kalorifer giriş sıcaklığı çıkış sıcaklığından yüksek ise bu arıza kodu ekranda görülür. Kombi bu durumda bloke olur. Arızanın kesin çözümü için servisi arayın.

ER 07: Aşırı ısınma ikazı

Kalorifer tesisatındaki su sıcaklığının 95°C üstüne çıktığını belirtir. Sistem bu durumda ER 07 arızası verir. Kalorifer vanalarının kontrol edin. Kombiyi resetleyin arıza devam ederse servis yardımı alın.

ER 08/ER 09: Aşırı Isınma

Kalorifer devresi su sıcaklığı 105°C üzerine çıktı ise aşırı sıcaklık kilitlenmesi yaşanır ve cihaz bloke olur. Önce kombi su basıncını kontrol edin 1,5 bar seviyesinde olacak.

Sonrasında kalorifer vanaları ve tesisat vanaları kontrol edilmeli vanalar açık konumunda olmalı. Son olarak servis öncesi birkaç resetleme işlemi uygulanmalıdır.

Arıza yine devam ediyorsa; pompa sıkışmış olabilir, ana eşanjör kireçlenmeden tıkanmış olabilir, pislik tutucu filtre tıkanmış olabilir.

Üç yollu vana konum değiştiriyor veya ortada bir yerde kalıyor olabilir, kalorifer tesisatı tıkanmış olabilir. Arızanın kesin çözümü için servisi çağırmalısınız..

ER 11: Yanlış Alev

Komibinin gaz valfi kapalı olduğu helde alevin devam ettiğini belirtir. Bu arıza kodu görüldüğünde cihazı birkaç defa resetleyin. Resetleme işleminden sonra arızada düzelme olmaz ise servisi arayınız.

ER 12/ER 14/ER 16: Yanma Esnasında Alev Kaybı

Kombinin çalışması sırasında alev kaybı yaşandığını belirten arıza kodu Er 14. Bu durumun birçok sebebi olabilir. Cihaza servis öncesi birkaç reset uygulaması yapmalısınız. Arızada düzelme olmazsa servisi aramalısınız.

ER 13: Alev Yok

2 ateşleme denemesi sonrasında yanma olmadığını belirtir. Kombiye gaz gelmediğinden bu arıza kodu ekranda görülür. Bu durumda dairede gaz var mı kontrol edilmelidir.

Gaz vanaları kapalı şekilde ise açık konuma çevrilmelidir. Gaz vanaları açık konumda olduktan sonra kombiyi resetleyin.

Yine de bir düzelme olmaz ise bu durumda; elektronik kart, gaz valfi ya da ateşleme-iyonizasyon elektrodlarında arıza meydana gelmiş olabilir. Kesin çözüm için servisi arayın

ER 15: Alev Oluşmuyor

2 ateşleme denemesi sonrasında alevin algılanmadığını belirtir. İyonizasyon arızası olarak adlandırılır.

Bu arıza durumunda servis öncesi resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Resetleme sonrasında düzelme olmazsa eğer; gaz valfinde, elektronik anakartta ya da iyonizasyon elektrodunda problem olabilir. Servisi çağırmalısınız.

ER 17: Gaz valfi devresi arızası

Brülörün çalışmasından sonra gaz valfinin kapalı olmasına karşın alevin hala algılandığını belirtir. Kullanıcı olarak servisi çağırmalısınız.

ER 18: Gaz valfi akım arızası

Gaz valfine gönderilen akım eğer tolerans dışında ise bu sorun yaşanır. Resetleme işleminden sonra düzelme olmazsa servisi arayın.

ER 19/ ER 20: Fan devir hızı arızası

Fan hızı çalışma limitlerine beklenen sürede ulaşılmadığında veya limitlerin dışına çıktığında bu arıza kodu ekranda görülür. Fan arızası olabilir. Tespit ve onarım için servisi aramalısınız.

ER 21: Düşük su basınç arızası

Kalorifer sistemindeki su basıncı düşük olduğu zaman Er21 arız kodu cihaz ekranında görülür. Sistem su basıncı muhtemelen 0,8 barın altındadır. Kombinin altında bulunan dolum musluğunu açarak tesisata 1,5 bar kadar su basmalısınız.

Uygulamayı yaptığınızda sorununuz düzelecektir. Arızanın devan etmesi halinde servisi aramalısınız

ER 22: Yüksek su basınç arızası

Kalorifer devresi su basıncının yüksek olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza kodunda yüksek olan su basıncını düşürmek için peteklerin birinden su almalısınız.

Basıncı bu şekilde 1,5 bar seviyesine geldiğinde arıza düzelecektir. İşlemi bu şekilde sonlandırabilirsiniz. Arıza tekrarladığında servisi aramalısınız dolum musluğu yada plaka eşanjörde sorun olabilir

ER 23: Kalorifer gidiş suyu sensör arızası

Kalorifer gidiş suyu sensöründe arıza meydana geldiğini belirten bir uyarı kodudur. Sensörün değişimi için servisi aramalısınız.

ER 24: Kalorifer dönüş suyu sensör arızası

Bu durum ise kalorifer devresi dönüş suyu sensörünün arızalı olduğunu belirtmekte olan bir hata kodudur. Sensörün değişimi için servisi aramalısınız.

ER 25: Baca gazı sensör arızası

Baca gazı sensörü arızalanmış olabilir. Arızanın kesin çözümü için servisi arayın.

ER 26: Boyler sensör arızası

Boylerin sensörünün arızaya geçtiğini belirtmekte olan bir hata durumdur. Bu durumda sensör kabloları kopmuş olabilir, bağlantı yerinden çıkmış veya kablolar birbirine temas ediyor olabilir. Servisi arayarak yardım almanız gerekir.

ER 27: Dış hava sensörü arızası.

Dış hava sensöründe arıza olduğunda ekranda görülür. Dış hava sensör her kombide bulunan bulunmaz. Dış hava sensörü olmayan kombilerde bu sorun yaşanırsa anakar arızası olabilir. Arızanın kesin çözümü için servisi çağırın.

ER 28:Su basınç anahtarı sorunu.

Su basınç anahtarı kalorifer teisatındaki suyu ölçmeye yarar. Arıza meydana geldiğinde net olarak ölçüm yapamaz. Bağlantılarda sorun olabilir ya da su basınç anahtarında problem olabilir. Servisi çağırın.

ER 40: Akış gradyanı sorunu.

Su sıcaklığı artış hızı eğer parametre ayarlarının üstünde ise bu sorun yaşanır. Resetleme yapın. Resetleme işilemi somuç vermezse servisi çağırın.

ER 41: Kalorifer Gidiş ve dönüş sıcaklık farkı

Kalorifer devresi gidiş ve dönüş arasındaki sıcaklık farkı parametre değerlerinden farklı ise bu arıza meydana gelir. Servisi çağırmalısınız.

ER 61: İyon kontrol sapması arızası

İyonun kontrolden çıktığını belirten bir arıza kodudur. Resetleme sonrası arıza devam ederse servisi çağırın.

ER 62: Scot aktuators arızası

Kombide sistematik bir sorun oluştuğunu belirtmetedir. Resetleme sonrasında arıza devam ederse servisi çağırın.

ER 62: Scot sistem arızası

Kombiyi resetleyin. Arızanın devamı halinde serevisi çağırın.

ER 64/ER 65/ER 66/ER 74: Kalibrasyon Hatası

Bu durumda cihazınız kilitlenir. Kombiye reset atınız. Arızanın devamı halinde servis çağırmalısınız.

ER 67: Geçersiz iyon bazı sorunu

Kombi servisi çağırmadan resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme sonrasında arıza devam ederse servisi aramalı yardım almalısınız.

ER 30/ER 31: CkC parametre arızası

Öncelikle cihaza birkaç resetleme işlemi uygulayın. Resetleme sonrasında sonuç değişmiyorsa veya arıza devam ediyorsa Eca Servisi yardımı alın.

ER 32: Elektrik şebekesi düşük voltaj arızası

Elektrik voltajının 170 Vat ile 255 Vat aralığı dışında ise bu arıza kodu görülür. Dairenizin elektrik voltajını kontrol ettirin. Kombi regletörü taktırarak bu şikayetinize kesin çözüm bulabilirsiniz.

ER 36: EK üretim arızası

Ek üretim sorunu oluştuğunu belirten bir hata durumudur. Bu durumda cihazınız çalışmaz. Resetleyin arıza devam ederse servis yardımı alın.

ER 95: Programlama modu

Sistemin programlama moduna geçtiği anlamına gelir. Bu gibi durumlarda önce resetleme yapın. Resetleme sonrasında arıza devam ederse servisi arayın.

ER 96: Reset denetim arızası

Kombiye birçok defa resetleme uygulandığında görülür. Kombiyi kapatıp bir süre bekledikten sonra çalıştırın.

ER 97: Bilinmeyen arıza.

Resetleme sonrası arıza devam ediyorsa E.C.A servisinden yardım alın.

ER 88/ER 98/ ER 99: Diğer scot arızaları.

Bu arıza kodunun birçok sebebi olabilir. Kombiyi resetlemeyi deneyiniz. Resetlemeden sonra düzelme olmaz ise servisi arayarak yardım alın.

ER 34: BCC uygun değil

Bu durum Boiler Chip Card’ın uyumlu olmadığı yada yanlış takıldığı anlamına gelir. Kesin çözüm için servisi arayın.

ER 35: BCC takılı değil

Boiler Chip Card’ın takılmadığını veya takılarak çıkartıldığını belirtir. Servisi aramalısınız.

ER 37: Boiler Chip Card güncelleme hatası arızanın kesin tespiti için servisi arayın.