Viessmann Vitopend 100 Arıza, Hata Kodları

Viessmann Vitopend 100 kombi arıza kodları F2, F3, F4, F30, F38 ve bunların anlamları servis çağırmadan yapılması gerekenler bu makalede bulabilirsiniz.

A0 Hata Kodu: Yetersiz gaz basıncı.

Gaz şebekesinden gelen basıncın yetersiz olduğunu belirtir. Bu arıza kodu görüldüğüde  doğalgaz dağıtım şirketini arayarak net bilgi ve yardımları alabilirsiniz.

E0/F6 Hata Kodu: Baca gazı sensörü kapalı.

Baca gazı sensörünün kapalı konumda olduğunu ve kombi hava akışının tam anlamı ile sağlanamadığını belirten arıza kodu. Kombiyi resetleyin arıza devam ederse servisi aramalısınız.

F2 Hata Kodu: Aşırı ısınma sorunu.

Kullanıcı olarak öncelikle kombi altındaki vanaları ve kalorifer petek vanalarını kontrol etmelisiniz. Vanaların açık şekilde olduğunda emin olun. Resetleme sorası arıza devam ederse servisi aramalısınız. Üç yollu vana, pompa, ve ana eşanjörde arıza olabilir. Kalorifer tesisatı kirden dolatı tıkalı olabilir.

F3 Hata Kodu: Brülör çalışırken cihaz alev almış.

Resetleme işelminden sonra eğer arıza ederse servisi ayrın. Elektronik anakartta, iyonizasyon elektrodunda veya gaz valfinde sorun olabilir.

F4 Hata Kodu: Ateşleme denemesi sonrasında alev sönüyor.

Kombi ateşleme işlemini başarılı bir şekilde yapamadığını belirtmektedir. Bu arıza kodu görüldüğünde ilk olarak daire de gaz olduğunda emin olun. Vanalar kapalı ise mutlaka açık konumuna getirin. Resetleme işleminde sora arıza devam ederse elektronik anakart, ateşleme elektrotları, iyonizasyon çubukları ve gaz valfinde sorun olabilir. Servisi arayın.

F30 Hata Kodu: Kalorifer devresi sensör arızası.

Kalorifer devresi ısıtma sensöründe sorun olduğunu belirten hata kodudur. Bu durumda sensör arızalanmış, kablolarda kopmalar olmuş olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka servisi arayın.

F38 Hata Kodu: Kalorifer devresi sensör kabloları çıkmış.

Isıtma devresi sensörü kablolarında temassızlık olduğu zaman bu hata kodu görülür. Bu durumda cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka servis yardımı almalısınız.

F51 Hata Kodu: Kullanım suyu sensör arızası.

Sıcak su sensörü arızalanmış, sensör kablolarında kopukluk kısa devre olabilir. Arızanın giderilmesi açin servisi arayın.

B0/B8 Hata Kodu: Baca gazı sensör arızası.

Baca gazı sensörü arızalı olabilir, sensör kablolarında ya da borularında kopmalar olması halinde bu sorun yaşanır. Sorunun tespiti ve giderilmesi için servis yardımı alın.