Kombi Ekranındaki AP Uyarısı

Kombi ekranında gürünen Ap uyarısı ne anlama geliyor? Kombi ekranında görülen Ap kodu arıza kodumu? Ap uyarısının çözümü.

Genellikle yoğuşmalı kombiler ilk açılış yapıldığında Ap yazısı ekranda görülür. Ap uyarısı aslında bir arıza kodu değildir. 

Yeni nesil yoğuşmalı kombilerde Baymak, Eca, Arçelik ve Beko model kombiler ilk açıldığında ekranda görülen bir uyarı kodudur. Aslında bu bir arıza kodu değildir. Kombi Kontrol “test modu” diyebiliriz. Cihaz AP uyarısı ekranda görüldüğü zaman kombi anakartı, parçaların çalışabilirliğini test eder. Anakart kombi içerisinde bulunan parçalarda sorun görmezse eğer yaklaşık 1 veya 2 dk. sonra ekrandan bu uyarı kodu silinir ve kombi çalışmaya devam eder. Parçaların çalışabilirliğini kontrol ettirmek istemiyorsanız “R” düğmesine bir kez basarak yani kombiyi resetleyerek kombiyi direk çalışabilir hale getirebilirsiniz.

AP uyarısı uzun süre beklenmesine rağmen düzelmezse veya resetleme yapılmasına rağmen düzelmezse anakart kombi parçalarında arızalanma tespit etmiş olabilir. Kombi anakartı arıza tespit etmişse süre sonra kombi ekranında Ap uyarı kodu silinir ve ekranda arıza kodu görülür. Kombi ekranında görülen arıza kodu hangi parçada sorun tespit etmişse buna bağlı olarak size durumu bildirir.