Image

Termoteknik Kombi Arıza Kodları Ve Çözümleri

Termoteknik Termoslim kombi arıza kodları ve çözümleri. Termoteknik kombi arızalandığı zaman servis çağırmadan önce yapılması gerekenler bu makalede.

E1: Düşük Basınç

Termoteknik kombi E1 arıza kodu, kalorifer devresi düşük su basıncı arızasıdır. Kombi su basınç değeri düşük olduğu zaman ekranda E1 arıza kodu belirir.

Kullanıcılar kombide bu arıza kodunu gördükleri zaman büyük ihtimalle kombideki kalorifer suyu eksilmiştir.

Kombinin altında bulunan doldurma musluğunu kullanarak kombi su basınç seviyesi 1,5 bar seviyesine getirilmelidir.

Sonrasında doldurma musluğu kapatılmalıdır. Büyük olasılıkla ekranda beliren E1 arıza kodu silinecektir.

Kombi su basıncı 1,5 bar olmasına rağmen arıza kodu ekrandan gitmediyse kombi servisini aramalısınız. Bu durumda su basınç sensörü arızalı olabilir ya da kabloları yerinden çıkmış olabilir.

E2: Alev Yokluğu

Termoteknik Kombi içerisinde ateşleme sonrasında yanma oluşmadığı zaman E2 arıza kodu görülür. Öncelikle gaz giriş vanalarına bakarak açık konumda olduğundan emin olun.

Vanalar açık kombinize gaz geliyor ise kombiyi resetleyin. Sorunun devam ediyorsa sırasıyla anakart dahil olmak üzere gaz valEi veya elektrotlarda sorun olabilir. Arızanın giderilmesi için servisi aramalısınız.

E3: Kalorifer Sensör Arızası

Bu arıza kodunu gördüğünüzde muhtemelen kaloriferleriniz ısınmaz. Arızanın giderilmesi için servis yardımı almanızı öneriyoruz.

Termoteknik kombi kalorifer sensörü arızalanmış veya kablolarda kopukluk olabilir.

E4: Sıcak Su Sensör Arızası

Termoteknik kombi ekranında E4 arıza kodu ekranda görüldüğünde kombiden sıcak su alamazsınız.

Sıcak su sensöründe sorun olabilir, sensör bağlantılarında ya da borularında problem olabilir. Arızanın kesin çözümü için servisi arayın.

E5: Prosestat Arızası

Termoteknik kombi E5 arıza kodu ne anlam ifade ediyor? E5 arıza kodu Viessman kombi ekranında görülünce hangi parçalarda sorun olduğunu belirtir?

Termoteknik kombi ekranında E5 arıza kodu görüldüğü zaman servis çağırmadan neler yapılabilir Termoteknik kombi ekranında E5 arıza kodu görüldüğü zaman kombi çalışmaz.

Termoteknik kombi ekranında E5 arıza kodu çıktığı zaman kullanıcı olarak baca ek yerlerini kontrol edin çıkmış olan baca varsa yerine takın. Resetleme işlemini yapın.

Arıza devam ederse mutlaka işinin ehli kombi servis ekibinden yardım alın. Anakart, prosestat, fan motoru arızalı veya kablolarında kopmalar olabilir.

Prosestat Arızalı Olabilir

Prosestad kombi içerisindeki hava akışının yeterli olup olmadığını kontrol eder.

Prosestat arızalarında fan motoru çalıştığı halde kontak yapmadığı zaman Termoteknik kombi ekranında E5 arıza kodu görülür. Cihazın modeline uygun Prosestat takılması için kombi servisi çağırın.

Fan Motoru Arızalı Olabilir

Fan motoru arızalı olduğu zaman atık gaz tahliyesinde sorun olması sebebi ile kombi çalışmaz.

Bu anlamda mutlaka servis ekiplerinden yardım almanız gerekir. Ean motoru arızalarında yenisi takılarak sorun giderilebilir.

Anakartta Arıza Olabilir

Anakart Termoteknik kombi için komuta merkezi diyebiliriz.

Anakart arızalarında E5 arıza kodu dâhil olmak üzere birçok sorunun elektronik karttan olma ihtimali var.

Termoteknik kombi anakart' ı arızalanmış ise sorun görülür gerekli test yapılır ve tamir edilir.

E6: Aşırı Isınma

Bu arıza kodu ekranda görüldüğü zaman kalorifer devresi su sıcaklığı 100°C üzerinde demektir. Aşırı ısı limit termostatı devreye girmiş.

Termoteknik kombi altındaki vanalar ve petek vanalarına bakın kapalı ise vanalarını açın. Arıza devam ederse cihazı açma kapama düğmesinden kapatıp biraz bekledikten sonra tekrar açın.

Arızada düzelme olmadıysa devir daim pompası, ana eşanjör, üç yollu vanada sorun olabilir. Servisi aramalsınız.

E7: Voltaj Arızası

Termoteknik kombi E7 arızası verdiği zaman kombi çalışmaz. Elektrik akımını kontrol edin düşük akım çıkarsa regletör taktırın. Arıza devam ederse servisi arayın. Anakart arızalı olabilir.

E8: Devirdaim Sorunu

Termoteknik kombi ekranında E8 arıza kodu görüldüğü zaman kalorifer devresi su sıcaklığı 100°C üzerinde demektir. Aşırı ısı limit termostatı devreye girmiş.

Termoteknik kombi altındaki vanalar ve petek vanalarına bakın kapalı ise vanalarını açın. Arıza devam ederse cihazı açma kapama düğmesinden kapatıp biraz bekledikten sonra tekrar açın.

Arızada düzelme olmadıysa devir daim pompası, ana eşanjör, üç yollu vanada sorun olabilir. Servisi aramalsınız.

E9: Arıza Kilitlenmesi

Arıaza durumunda kombiyi resetleyin arıza devam ederse servisi arayın.