E.C.A. Confeo Plus Kombi 24 Arıza, Hata Kodu Ve Çözümleri

E.C.A. Confeo Plus kombi  24 arıza, hata kodu, hava basınç sensör arızasıdır. E.C.A. Confeo Plus  model kombinin ekranında 24 arıza kodu görüldüğü zaman kombi çalışmaz.

Dışarı çıkan atık gaz boruları yerinden çıkmış ya da olması gereken uzunluktan daha uzun olabilir. Ayrıca fan motoru, anakart veya prosestat ta arıza meydana gelmiş olabilir. 24 arızasında kombi resetlenmelidir.  Resetlenme işlemi sonrasında sorun devam ediyor ise uzman kombi servisinden servis hizmeti alınmalıdır.

Fan Motoru Görevi ve Arızalanma Sebepleri

Yoğuşmalı ve hermatik kombilerde mevcut olan, temiz havayı dış ortamdan alarak brülörde yanmayı sağlayan, yanma sonucunda ise yanan atık gazın tahliyesini yapan parçalardan biridir.

Kombi fan motorunun arızalanma sebeplerinin başında cihaza uzun süre bakım yapılmamasıdır. Uzun süre kullanılır durumda olmasından, rulmanların zaman içerisinde dağılmasıyla arızalanabilir.

Fan Motoru Neden Devreye Girmez?

Fan motoru, dış hava prosestatı, kombi elektronik kartı (anakart) da problem var demektir. Kombi dış hava sensörünün arızalı olması kombi cihazının geç devreye girmesine neden olur.

Fan Arızası ve Çözümleri

Kombi cihazlarında en çok rastladığımız ses yapma sorunudur. Ayrıca kombinin çalışmaması, sıcak su vermemesi durumunda da fan arızası olabilmektedir. Yoğuşmalı ve hermatik kombilerde atık gaz sistemi sorunu ( hava akış sorunu )yaşanıyorsa bu durumda da fan arızası karşımıza çıkabilmektedir.

Yalnız yukarıda belirtiğimiz bu arıza durumlarında tek sebep fan motoru değildir. Başka parçalarda da sorun olabilmektedir.

Uzman bir ekip tarafından arıza tespiti yaparak  tespit edilir. Arıza tespiti esnasında fan motorunun arızalı olduğu gözlemlenirse arıza durumuna göre tamirini yapıyoruz.

Tamiri mümkün olmayan ya da kullanıcı tamir istemiyorsa fan motorlarını yenisi (sıfır) ile değiştiriyoruz. Genellikle kombi fan motorların tamiri mümkündür. Böylece fan motoru arızalarını çözümlüyoruz.

Confeo Plus Kombi Anakart Arıza Sebepleri ve Çözümleri

Kombilerin en önemli parçası olan kombi anakartları voltaj dalgalanması, kullanım ömrüne bağlı olarak ömrümü bitirmesi, parçaların arızalanması ile anakartın etkilenmesiyle arızalanırlar.

Anakartta voltaj dalgalanması sebebiyle arıza olur. Kombi çalışmak için elektriği direk şebeke voltajından alır. Voltajın dalgalanması sadece kombiler etkilenmez.

Dairelerde yer alan bütün elektronik cihazlar etkilenmektedir. Budan dolayı voltajı düzenli hale getirmek gerekir. Voltajlarda dalgalanmalar genellikle kış aylarında ve son baharlarda olur.

Elektriklerin gidip gelmesi voltajların birden düşüp, elektriklerin gelmesi ile çıkmasıdır. Bundan dolayı kombilerde kart arızası meydana gelir.

Böylece kombi anakartı yanar ya da hasar görür. Kombi kart arızalarında genellikle karşımıza çıkan en önemli sebeplerden biridir. Böyle bir durumda kombi anakartın tamirini yapıyoruz. Duruma göre değişim yapılması şartta olmaktadır. Kombi anakartın değişim veya tamir mi olacağını servisin arıza tespiti ile mümkündür.

 Kombi cihazlarında bu sorunu önlemek için kombi regülâtörü kullanılmalıdır. Regülatör ile voltajlar dengelenir. Böylece elektronik kart arızalanmamış olur.

Anakartın ömrünü yitirmesiyle arıza olur. Kombide cihazlarının bir kullanım ömrü vardır. Kombi bakımında anakarta herhangi bir uygulama yapmıyoruz.

Kısacası kombi bakımı, anakartın temizlenmesi, kontrol edilmesi uygulamalarını içermemektedir. Kombi cihazları uzun süre kullanılmalarından dolayı kart arızaları ile karşılaşmamız oldukça normaldir. Çünkü kart çalışma, parçaları sebebiyle arızalanırlar.

Kombi anakart tamiri mümkün ise yapıyoruz. Tamiri mümkün olmayan anakartları yenisi ile değiştiriyoruz. Ayrıca kombilerde anakart ve çoğu parçanın arızalı olması durumunda biz Doğru Tamir olarak kombi değişimini öneriyoruz.

Kombi Parçalarının Arızalanmasıyla anakartın etkilenme sebebiyle arıza olur. Cihazlarda bulunan parçaların her birinin görevi ayrı ayrıdır. Parçanın biri veya birkaçının arızalanması ile anakartın etkilenmesiyle karta sorun oluşmaktadır.

 Bu durumda kombi elektronik kart tamiri ya da değişimini yaparak sorunu çözümlüyoruz. Kesin arıza tespiti için uzman bir teknisyenden servis hizmeti alınmalıdır.

Kombi Prosestat Arıza Sebepleri

Kombi cihazındaki hava akım borusu olması gerekenden uzun (standart üzeri ) ise çok kolay deforme olur. Kombilerin bakımsız kalması, kombi uzun süre bakımsız olarak kullanılıyor olması halinde hava akışı sağlanamazsa arıza oluşmaktadır.

Prosestat Arızası Çözümleri Nelerdir?

Kombilerde model ve markasına bağlı olarak ekranda hava akış sorunu belirdiğinde ya da baca sembollü yanıp söndüğünde arıza olduğu anlaşılmaktadır.

Kombilerde her hava akış sorunu prosestat arızası değildir. Genel olarak hermatik kombilerde karşılaştığımız hava akış problemlerinde prosestat arızası olmaktadır. Hava akış problemi olduğu durumlarda kombi sıcak su vermez.

Ayrıca peteklerde ısınmaz. Hava akış problemleri olduğu zaman kullanıcılarımız bu gibi problemlerle yaşayabilirler.

Prosestat arızasında kullanıcılarımızın yapmaları gereken uzman bir kombi servisinden yardım talep etmesi gerekmektedir. Arıza tespiti sonrasında parça arızalı ise tamiri olmaz. Yedek parça stoğumuzdan sıfır parça ile değiştiriyoruz.

Parça fiyatları kombinin marka ve modeline göre farklılık göstermektedir. Yüksek maliyetli bir parça değildir.