Kombi Gaz Valfi

Kombi Gaz Valfi Görevi Nedir?

Kombi gaz valfi ne işe yarar? Gaz valfinin arızası nasıl anlaşılır? Gaz valfi tamiri yapılır mı? Kombi gaz valfi arızası tehlikelimidir?

Gaz Valfinin Görevi

Kombi, kazan, şofben gibi cihazların tesisattan aldığı gazın ihtiyaç kadarını elektronik anakarttan aldığı voltaj akımı oranında kombi yanma odasına gaz yolunu açıp kapatan ve alev boyunu ayarlayan modülasyon bobini bulunan parça gaz valfidir. 

Gaz Valfi Modülasyonu Nedir? 

Modülasyon sensörden gelen komutlar ile gaz ayarını yapar. Modülasyon gaz valfi üzerinde bulunur. Isı sensörleri gaz ihtiyacını anakarta bildirir. 

Anakart aldığı bilgilere göre gaz ihtiyacını, gaz ayarını kısar, veya yükseltir. 

Örneğin sıcak su ihtiyacı için kombi ilk çalıştığında su soğuk olduğundan dolayı gaz valfi alev boyunu maksimum seviyede açık turacaktır. 

Eşanjörde bulunan su istenilen sıcaklığa ulaştığında ısı sensörleri anakart aracılığı ile modülasyon gaz boyunu kısmasını isteyecektir. 

Gaz Valfi’nin Arızalanma Sebepleri Nelerdir? 

Gaz valfi kolay buzulmaz. Zaman içerisinde ısınmadan sebep yanabilir. Sesli çaışma yapabilir. Kombi içerisinden su akıntısı gaz valfine gelirse arızalanabilir. Bu durum sonrasında ise tamamen durur ve çalışmaz. 

Gaz Valfi Arızası Nasıl Anlaşılır? 

Kombinin ateşleme yapması sonrasında alev yokluğu sorununun olması gaz valfi arızası belirtilerinin başında gelir. Bunun yanı sıra ateşleme devresi sorununa bağlı; sıcak su sorunu, peteklerde ısıtmama sorunu da (kombi ateşleme yapmadığı için hiçbir konumda çalışma yapmaz) yaşanabilir. Ayrıca nadiren de olsa kombinin ses yapma gibi sorunlarında karşımıza çıkabilmektedir. 

Gaz Valfi Arızası Nasıl Giderilir? 

Gaz valfi arızasında kullanıcıların müdahele etmesi doğru değildir. Kesinlikle değişimi için servis talep edilmeli. Gaz valfi değişimi işinin ehli kombi servis ekipleri tarafından yapılmalı. Değişimden sonra gaz kaçak kontrolü yapılıp kombi çalıştırılır.