Eca Kronos (Plustech) Yoğuşmalı Kombi Arıza, Hata Kodları

Eca kronos (plustech) kombi arıza, hata kodları

Eca koronos kombi arızalandğında servis talebinde bulunmadan neler yapılabilir?

Eca kronos yoğuşmalı kombi arızalandığında lcd ekranında f1, f2, f3, f4, f5, f6, f7, f8, f9, f10, f11, f12, f13, f14, f15, f16 arıza kodları ile birlikte kırmızı led lamba yanıp sönerek arızayı bildirir. 

F1 Arıza Kodu: Aşırı Isınma Uyarısı

Bu arıza kodu ekranda görüldüğü zaman kalorifer devresi su sıcaklığı 100°C üzerinde demektir. Aşırı ısı limit termostatı devreye girmiş.

Yapılması gereken öncelikle kombi altındaki vanalara bakın vanakar kapalı ise açın. Sonra petek vanalarına bakın kapalı ise kapalı ise kalorifer vanalarını açın. Arıza devam ederse cihazı açma kapama düğmesinden kapatıp biraz bekledikten sonra tekrar açın. Arızada düzelme olmadıysa devir daim pompası, ana eşanjör, üç yollu vanada sorun olabilir. Servisi aramalsınız.

F2 Arıza Kodu: Sıcak Su Sensörü Arızası

Bu arıza kodu ekranda görüldüğünde kombiden sıcak su alamazsınız. Sıcak su sensöründe sorun olabilir, sensör bağlantılarında ya da borularında problem olabilir. Arızanın kesin çözümü için servisi arayın.

F3 Arıza Kodu: Kalorifer Sensörü Arızası

Bu arıza kodunu gördüğünüzde muhtemelen kaloroferleriniz ısınmaz. Arızanın giderilmesi için servis yardımı almanızı öneriyoruz.

F4 Arıza Kodu: Alev Yok Arızası

Cihazın ateşleme yapamadığı anlamına gelir.

Öncelikle gaz giriş vanalarına bakarak açık olup olmadığına bakmalısınız. Vanalar açık kombinize gaz geliyor ise açma-kapama düğmesine basarak cihazı kapatın birkaç saniye bekledikten sonra yeniden açın. Sorunun devam ediyorsa sırasıyla anakart dahil olmak üzere gaz valfi veya elektrotlarda sorun olabilir. Arızanın kesin tespiti için E.C.A servisini aramalısınız.

F5 Arıza Kodu: Hava Basınç Sensörü Hatası

Bu arıza kodunu ekranda gördüğünüzde kombiyi resetleyin düzelme olmazsa servisi arayın. Dışarı çıkan atık gaz boruları yerinden çıkmış yada gereğinden fazla uzun olabilir. Zamanla kombi fan motoru, prosestat ya da anakartta arıza meydana gelmiş olabilir.

F6 Arıza Kodu: Dış Hava Sensör Arızası

Her kombide olmayan bir parçadır. Görevi dışarıdaki sıcaklığa bağlı olarak kombiyi çalıştırmak. Bu arıza koduyla karşılaştığınızda cihaza müdahale etmeden Eca Servisini arayın. Dış hava sensörü olan kombilerde; sensör ile birlikte bağlantılarda da sorun olabilmektedir. Dış hava sensörü olmayan kombilerde ise muhtemel sebep elektrik aksağında olabilmektedir.

F7 Arıza Kodu: Kalorifer Devresi Düşük Su Basıncı Uyarısı

Bu arıza kodunu lcd ekranda gördüğünüzde büyük ihtimalle kalorifer tesisat suyu eksilmiş ola. Kombi altındaki dolum musluğunu kullanarak kombi su basınç seviyesini 1,5 bar seviyesine getirin. Sonra dolum musluğunu mutlaka kapıtın büyük olasılıkla arıza kodu ekranda gidecektir. Su basıncı 1,5 bar seviyesinde olduğu halde arıza kodu ekrandan gitmediyse servisi aramalısınız. Su başınç sensörü arızalı olabilir yada kablolar yerinden çıkmıştır.

F8Arıza Kodu: Düşük Voltaj İkazı

Elektrik şebeke voltaj değeri 165 Volt altına düşerse bu arıza kodu görülür. Şebeke voltajını kontrol edin eğer voltaj düşükse kombi regletörü takılması gerekir. Arıza devam ederse anakart arızalı olabilir. Servis yardımı alın.

F9 Arıza Kodu: Gaz Valfi Geri Bildirim Arızası

Gaz valfi geri besleme kontrol hattında hata varsa ekranda F9 arıza kodu görülür. Resetleme işlemini yapın. Arıza devam ederse servis arayın. Gaz valfi veya anakat arızalı olabilir.

F10 Arıza Kodu: Baca Gazı Sensörü Aşırı Sıcaklık Uyarısı

Kalorifer devresi su sıcaklığı 105 derecenin üzerüne çıkarsa bu arıza kodu ekranda görülür. Resetleme işleminden sonra arıza devam ediyorsa servisi arayın.

F11 Arıza Kodu: Sifon Blokaj Hatası

Sifon bağlantısını kontrol ediniz. Sifon bağlantısında sorun yoksa servisi arayın.

F12 Arıza Kodu: Fan Geri Bildirim Hatası

Sensör bağlantıları kopuk yada yerinden çıkmış olabilir. Resetleme işleminden sonra arıza devam ederse servis yardımı alın.

F13 Arıza Kodu: Kalorifer Devresi Dönüş Sensör Arızası

Kalorifer dönüş sensörü normal çalışma aralığının dışına çıkarsa kombi bloke olur. Baplantı kabloları kopmuş yada yerinden çıkmış olabilir. Kablolar kısa devre yapmış olabilir. Resetleme sonrası arıza devam ederse servisi aramalısınız.

F14 Arıza Kodu: Baca Gazı Sensör Arızası

Baca gazı sensörü normal çalışma aralığının dışına çıkınca kombi bloke olur. Sensör kablolaro yerinden çıkmış yada kopukluk meydana gelmiş olabilir. Reset işlemi sonrası arıza devam ederse servisi arayın.

F15 Arıza Kodu: Kalorifer Devresi Yüksek Basınç Uyarısı

Kalorifer tesisatındaki su basıncı yükseldiğinde bu arıza kodu ekranda görülür. Su basıncını 1,5 bar seviyesine getirin. Arıza devem ederse servisi arayın.

F16 Arıza Kodu: Kullanım Suyu Alırken Kalorifer Devresi Yüksek Sıcaklık Arızası

Kombi plakalı eşanjör kirden tıkanmış olabilir. Üç yollu tamir takımı ve üç yollu motor arızalanmış olabilir. Arızanın çözümü için servisi arayın.

Kombi ekranında gürünen Ap uyarısı ne anlama geliyor?

Genellikle yoğuşmalı kombiler ilk açılış yapıldığında AP yazısı ekranda görülür. Ap uyarısı aslında bir arıza kodu değildir. Kombi ilk çalışma esnasında kendini test eder. Bu test süresi biraz uzun olduğu için arıza kodu olarak algılanabilir. AP yazısı bir süre sonra kendiliğinden kaybolur ve kombi ekranında normal değerler görülmeye başlar.